چگونه ترس عروس هلندی را از بین ببریم؟

وقتی اسم عروس هلندی به گوش شما میخورد یاد پرنده ای زیبا و سخنگو می افتید. عروس هلندی پرنده ای بسیار زیبا که در نگاه اول همه را شیفته و مجذوب خود میکند ولی چرا این پرنده زیبا شب ها شروع به جیغ کشیدن میکند؟ اگر شما هم یک عروس هلندی دارید بعضی شب ها با جیغ ها و صداهای بیش از حد او روبرو شده اید و متوجه شده اید عروس هلندی بیش از هر پرنده دیگری از ترس شبانه رنج می برند. منظور از “ترس شبانه” این است که آنها در تاریکی و سکوت شب به راحتی دچار ترس یا عصبانیت می شوند در این مطلب سراغ ترس شبانه عروس هلندی خواهیم رفت و به این سوال که آیا عروس هلندی از تاریکی میترسد پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید.

چگونه ترس عروس هلندی را از بین ببریم؟

ترس عروس هلندی در شب

زمانی که با سر و صدا عروس هلندی ها مواجه میشویم باید بدانید که عروس هلندی موجودی اجتماعی و کاملا وابسته به طبیعت است بنابراین بعید نیست که از او همچین سر وصداهایی سر بزند . هر نوع مزاحمتی از قبیل یک سایه، یک صدا، یک نور روشن یا یک نسیم هوای خنک  می‌تواند یک عروس هلندی یا کل پرندگان کاکائو را به یک پرنده ناآرام و وحشت زده تبدیل کند. این نه تنها برای عروس هلندی شما ناراحت کننده است بلکه برای خود شما نیز ناراحت کننده خواهد بود اما برای رفع این مشکل باید چه کنیم؟

برای کمک به درک روانشناسی عروس هلندی و اینکه چرا از این گونه رنج می برد باید به عروس هلندی در طبیعت نگاه کنیم. آنها به صورت گله روز را بر روی زمین به جستجوی غذا می گذراند. این پرنده ها واکنش های بسیار سریع برای پرواز عمودی سریع دارند که باعث می شود تا در برابر چنگال شکارچیانی که آنها را روی زمین تعقیب می کنند، واکنش نشان دهند و از آنها فرار کنند. حتی در طبیعت، عروس هلندی به صدای حیوانات دیگر در شب عادت کرده و به آنها واکنش خاصی نشان نمی دهد.

بیشتر ببینید
ایده های جدید برای تزیین بشقاب دیوارکوب سنتی

بنابراین وقتی در منزل شما سکوت غالب میشود عروس هلندی احساس خطر میکند پس تعجب آور نیست که تاریکی و سکوت و به دنبال آن یک آشفتگی ناگهانی نظیر صدا و باد می تواند یک عروس هلندی را بترساند. این امر وقتی تشدید می شود که پرنده شما که در قفس نگهداری می شود ممکن است احساس وحشت داشته باشند زیرا نمی تواند از این وضعیت تهدیدآمیز فرار کند.

آیا عروس هلندی از تاریکی میترسد؟

عروس هلندی وقتی که میترسد به سادگی به غریزه طبیعی ریشه دار خود برای پرواز به سمت بالا پاسخ می دهند اما به میله‌ های قفس برخورد می‌کند و سپس به‌ طور وحشیانه به اطراف می‌چرخد و به کناره‌ های قفس برخورد می‌کند. او در تاریکی بینایی کمتری دارد و آسیب زیادی در این زمان به خود وارد می کند که در صورت تشدید ضربات می تواند باعث جراحات بسیار و شاید مرگ عروس هلندی شود.

 

عروس هلندی در این وضعیت به گونه ای است که قفسه سینه آن بالا و پایین می شود و قلبش از کنترل خارج می شود. پرهای آن به طرز محسوسی پف کرده و پرنده چشمان گشادی دارد. پرنده ای را که در این حالت قرار دارد نباید به دست گرفت و یا از قفس خود خارج کرد. در عوض باید آن را بی سر و صدا در قفس رها کرد تا کم کم آرام شود. اگر عروس هلندی هنوز از استرس و ترس دیشب در صبح رنج می برد، بلافاصله قفس آن را در مکانی آرام و گرم قرار دهید. به آن اسپری ارزن، غذای تخم مرغ مرطوب و مقدار زیادی آب بدهید تا او را تشویق به نوشیدن و تغذیه کنید.

آرام کردن عروس هلندی

سریعترین راه برای آرام کردن عروس هلندی که شب ها میترسد این است که چراغ را روشن کنیم تا استرس پرنده را کاهش دهیم. با آرامش به قفس نزدیک شوید و با پرنده با لحنی آرام صحبت کنید. در کنارش بمانید و صحبت کنید یا آهسته آواز بخوانید تا زمانی که عروس هلندی احساس آرامش کند.

بیشتر ببینید
طرح های ملیله کاغذی ساده و جدید

بهترین اقدام پیشگیرانه ای که می توان برای جلوگیری از ترس شبانه عروس هلندی انجام داد تامین نور در سطح پایین در شب است. برخی فهمیده اند که پوشاندن جزئی قفس در شب اجازه ورود نور را می دهد، همچنین دفعات ترس شبانه را کاهش می دهد. این راهکارها تضمینی برای جلوگیری از تکرار همه «تروس های شبانه» نیستند، اما می‌توانند به آرام کردن پرنده در هنگام وقوع این مشکلات کمک کنند.

دلایل ترس عروس هلندی در شب

دلایل ترس عروس هلندی در شب

 • حیوانات شبگرد، جوندگان و حشرات در تاریکی در حال پرواز هستند
 • گربه‌ها و سگ‌ها در اطراف حرکت می‌کنند یا ناگهان میو می‌کنند یا پارس می‌کنند
 • سایه ها روی قفس یا پرندگان می افتد
 • باد یا جریان ناگهانی هوای خنک
 • رعد و برق
 • آتش
 • چراغ های چشمک زن مانند چراغ های جلوی اتومبیل
 • صداهایی مانند رنگ موبایل و …

جلوگیری از ترس عروس هلندی در شب

 • عروس هلندی ها را در تاریکی کامل غوطه ور نکنید بهتر است نور کم را فراهم کندحدود 30 دقیقه قبل از اینکه چراغ ها خاموش شود،
 • مقداری غذا یا یک خوراکی معمولی به کوکتل ها بدهید. این به آنها چیزی می دهد که در پایان عصر منتظر آن باشند، نه اینکه از نزدیک شدن شب هراس داشته باشند.
 • قفس را به طور کامل با یک پارچه سیاه نپوشانید. یک پوشش در سه طرف قفس می تواند امنیت ایجاد کند اما همچنان آنها قادرند محیط اطرافشان را مشاهده کنند.
 • قفس را در شب به مکان ناآشنا منتقل نکنید.
 • اگر پرنده شما با قفس یا اسباب‌بازی جدیدی آشنا می‌شود  این کار را در ابتدای روز انجام دهید تا حداکثر ساعات روشنایی روز را داشته باشد تا به آن عادت کند.
 • مطمئن شوید پرده‌ های اتاق به‌ درستی بسته شده‌اند تا نور خودروهای پرنده‌ را وحشت‌ زده نکند.

امیدواریم از خواندن این مطلب نهایت استفاده را برده باشید آیا عروس هلندی شما از تاریکی میترسد؟ نظر شما در این مورد چیست؟ شما چه راهکارهایی را امتحان کرده اید؟