ساتیشو

کاشت مو چیست؟ چطور بهترین روش برای کاشت مو را انتخاب کنیم؟

مصطفی

۱۷ تیر ۱۴۰۳

عناوین اصلی این مقاله

کاشت مو یک روش جراحی است که برای افرادی که موهای سرشان را از دست داده‌اند و متخصصان از مناطق دیگه بدن آن ها مو را برداشته و بر جلو یا عقب و یا هر ناحیه طاسی می کارند.

در حال حاضر، ریزش مو یکی از مشکلات رایج است که برخی از مردان و خانم ها شاهد آن هستندو تأثیر قابل توجهی بر زیبایی ظاهری دارد. متخصص ها معتقدند که ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز به عنوان طبیعی محسوب می‌شود و نمی‌توان آن را به عنوان ریزش مو شدید در نظر گرفت. با این حال، اگر ریزش موی روزانه شما منجر به کم حجم شدن موها یا ظاهر طاسی در نواحی مختلف سر شده است، کاشت مو می‌توانند به شما کمک کنند تا این مشکل را حل کنید. کاشت مو یک روش جراحی است که برای افرادی که موهای سرشان را از دست داده‌اند و متخصصان از مناطق دیگه بدن آن ها مو را برداشته و بر جلو یا عقب و یا هر ناحیه طاسی می کارند. روش های کاشت مو از تنوع بالایی برخوردار هستند به شکلی که هرکس می تواند با توجه به شرایط خود از نظر مالی یا تراکم مو در قسمت های مختلف بدن نوع مناسب آن را انتخاب کند. در ادامه بیشتر در مورد انواع روش های کاشت مو و سایر موارد آن صحبت خواهیم کرد.

کاشت مو

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟

طاسی سر دلایل متفاوتی دارد و هم زنان و هم مردان ممکن است با آن مواجه شوند. از مهمترین این دلایل می‌توان به تغذیه نامناسب، مشکلات ژنتیکی، عدم رعایت بهداشت پوست و مو و دلایل فیزیکی مثل سوختگی و … اشاره کرد. در مجموع طاسی سر را می‌توان به ۴ نوع کلی دسته بندی کرد :

  • طاسی سر مردانه
    طاسی سر زنانه
    طاسی سکه‌ای
    طاسی آلوپسی اسکار

انواع روش‌های کاشت مو

روش های کاشت مو با توجه به شرایط متقاضی و هزینه‌ای که برای این کار صرف می‌شود، متفاوت است. معمولاً روش های جدید کاشت مو از کیفیت بهتری برخوردار هستند که این کیفیت مطلوب باعث افزایش هزینه‌های جانبی می شود.اما روش های جدید کاشت مو این مزیت را نسبت به روشهای قدیمی دارند که عوارض و مشکلات جانبی عمل پیوند مو در آن ها کاهش پیدا کرده و موهای کاشته شده به روش های جدید از دوام و کیفیت بهتری برخوردار هستند. در ادامه روش های مختلف ترمیم مو به صورت مختصر مورد بررسی قرار می گیرند.

روش FUT

روش FUT تقریباً قدیمی ترین روش کاشت مو است که به صورت جراحی انجام می شود در این روش بیمار با استفاده از بی‌حسی موضعی برای انجام عمل جراحی آماده می شود سپس قسمتی از پوست پشت سر  با عرض دو تا پنج سانتیمتر که از تراکم موی مناسبی برخوردار است بریده شده و خارج می شود. در ادامه پوست پشت سر بخیه زده شده و فولیکول های مو  به وسیله تکنسین ها از بافت های پوست خارج شده و برای انتقال و کاشت در نقاط مورد نظر آماده می شوند. معمولا  کاشت مو  به روش FUT به دلیل عوارض جانبی مثل درد و خونریزی زیاد مورد توجه نیست و تقریبا منسوخ شده است.

مزایا:
نتایج دائمی: موهای کاشته شده به دلیل استفاده از ریشه موهای طبیعی، دائمی و بلند مدت هستند.
قابلیت کاشت تعداد بیشتری مو: این روش به پزشک این امکان را می‌دهد که تعداد بیشتری از واحدهای فولیکولی را در یک جلسه کاشته و پوشش بیشتری را به دست آورد.
مناسب برای موارد پیچیده: FUT مناسب برای مواردی است که نیاز به پوشش وسیع‌تری از ناحیه کمبود مو دارند.
معایب:
بخیه و ندویدن:
 استفاده از بخیه برای بستن برش در ناحیه دونور و احتمال ندویدن برخی از بخیه‌ها ممکن است یکی از معایب این روش باشد.
زمان بازیابی طولانی‌تر: زمان بازیابی پس از عمل در این روش معمولاً بیشتر از روش‌های دیگر است.

بیشتر ببینید
بهترین مارک پرایمر برای پوست خشک

روش FIT

روش FIT یکی دیگر از روش های قدیمی  کاشت مو است در این روش فولیکول مو به صورت مجزا از نقاط پر پشت و  پر تراکم پشت و کناره سر خارج شده و به نقاط کم پشت و طاس سر منتقل می شود. این روشی پیوند مو به دلیل عوارض جانبی مثل خونریزی، دوران نقاهت پس از عمل،  نیاز به تکرار جلسات درمان و …  از طرف متقاضیان کاشت مو زیاد مورد توجه نیست.

مزایا:
دقت بالا و کیفیت بهتر: با استفاده از FIT، فولیکول‌های مو با دقت بالا جدا شده و کیفیت بالایی دارند که منجر به نتایج بهتر و طبیعی‌تر می‌شود.
بدون آسیب: این روش به‌طور کامل بدون آسیب به موهای اطراف و محیط اطراف انجام می‌شود.
کاهش درد و مزاحمت پس از عمل: به دلیل کارایی بالای این دستگاه، مدت زمان بازیابی کوتاه‌تر است و درد و مزاحمت پس از عمل کمتر است.
معایب: مثل هر روش دیگری، FIT هم هزینه‌ بر است و نیازمند تجهیزات و مهارت‌های ویژه است.

روش BHT

کاشت مو به روش BHT یا Body Hair Transplantation یک روش نوین کاشت مو است که در آن از موهای بدن به عنوان منبع برای کاشت مو در سر استفاده می‌شود. در این روش، موهای بدن مانند موهای از ناحیه پشت، سینه، پشت بازو و … جمع‌آوری شده و به ناحیه کمبود مو در سر منتقل می‌شوند.

مزایا:

افزایش منابع کاشت: با استفاده از موهای بدن به عنوان منبع، تعداد منابع برای کاشت مو افزایش می‌یابد و این امکان فراهم می‌شود که در مواردی که موهای سر کافی برای کاشت ندارند، به راهکارهایی دست پیدا کرد.
کاشت در نواحی مختلف: این روش به پزشک این امکان را می‌دهد که به مواردی که نیاز به کاشت در نواحی خاصی مثل خط موی پیشانی یا موهای تپه‌ای دارند، رسیدگی کند.
مناسب برای موارد پیچیده: این روش برای مواردی که نیاز به رویارویی با مشکلات پیچیده‌تری دارند مانند سوختگی‌ها یا صدمات جدی مو، مناسب است.
معایب:

نتایج متفاوت: به دلیل ویژگی‌های مختلف موهای بدن نسبت به موهای سر، نتایج کاشت مو به روش BHT ممکن است متفاوت باشد.
هزینه بالا: استفاده از موهای بدن به عنوان منبع ممکن است هزینه کاشت مو را بالا ببرد.

روش Micro fit

روش Micro fit یکی از  روشهای جدید و مدرن کاشت مو است که در آن گرافت های مو با استفاده از میکرو موتور های اتوماتیک از بانک مو استخراج و به نقاط مورد نظر منتقل می شود.همچنین در این روش برای کاشت مو در نقاط آسیب دیده و طاس از دستگاه ایمپلنتر استفاده می شود که همین امر باعث می شود در این روش هیچ گونه جراحی و برش ای برای کاشت مو نیاز نباشد. تراکم کاشت مو با روش میکروفیت از روش های دیگر کاشت مو بیشتر است و افراد می توانند موهای پر پشت و بلند تری داشته باشد. لذا کاشت مو به  روش Micro fit بیشتر برای خانم ها توصیه می شود.

مزایا:
دقت بالا و نتایج طبیعی: این روش امکان جدا کردن و انتقال گروه‌های کوچکی از موها را به وسیله ابزارهای دقیق فراهم می‌کند که منجر به نتایج طبیعی و با کیفیتی می‌شود.
معایب:
هزینه بالا:
 این روش اغلب گران‌قیمت‌تر از روش‌های سنتی کاشت مو است.
زمان‌بر بودن عملیات: این روش نیازمند زمان بیشتری برای انجام عملیات است که ممکن است برخی از افراد را از استفاده از آن باز دارد.

روش سوپر ترکیبی

روش سوپر ترکیبی یکی دیگر از روش های کاشت مو است این روش زمانی کاربرد دارد  که شدت طاسی سر در بیمار زیاد باشد و بانک موی سر بیمار هم از تراکم مناسبی برای انتقال موهای مورد نیاز برخوردار نباشد. در روش سوپر ترکیبی برخلاف روش ترکیبی می توان از قسمت های مختلف بدن بیمار مثل قفسه سینه و زیر ریش به عنوان بانک مو استفاده کرده و فولیکولهای مورد نیاز برای کاشت در ناحیه طاس سر را تامین نمود. در روش سوپر ترکیبی ابتدا پزشک با استفاده از روش هایFUT از ناحیه بانک موی مورد نظر نواری را برش داده خارجی می کند سپس با استفاده از روش SUT موهای خارج شده در نقاط مورد نظر سر گذاشته می شوند. از ویژگی های روش سوپر ترکیبی آن است  که امکان برداشت تا پنج هزار گرافت مو را به پزشک می دهد. در این روش  مزیت های هر دو روش FUT و SUT  به صورت مکمل می تواند نتایج مناسبی در زمینه کیفیت و دوام  برای متقاضی کاشت مو در پی داشته باشد.

بیشتر ببینید
دکوراسیون منزل عروس با وسایل ساده و شیک + چیدمان جهیزیه

مزایا:
نتایج بهتر و طبیعی‌تر: با ترکیب تکنیک‌های مختلف، این روش امکان ایجاد نتایج طبیعی‌تر و با کیفیت‌تر را فراهم می‌کند.
استفاده از منابع مختلف: با استفاده از ترکیب تکنیک‌های مختلف، می‌توان از منابع مختلف برای کاشت مو استفاده کرد و این امکان را فراهم کرد که در مواردی که موهای سر به دلیل مشکلات مختلفی مناسب برای کاشت نیستند، به راهکارهایی دست پیدا کرد.
کاهش زمان عملیات: با استفاده از این روش می‌توان زمان کاشت مو را کاهش داد و در نتیجه مدت زمان بازیابی را نیز کاهش داد.
معایب:

هزینه بالا: این روش اغلب هزینه‌برتری نسبت به روش‌های سنتی کاشت مو دارد.
نیاز به تجربه و مهارت: برای انجام صحیح این روش، نیاز به مهارت و تجربه بالای پزشک است که ممکن است در دسترس نباشد.

روش Super FUE

روش Super FUE از روش‌های جدید کاشت مو است که براساس روش FIT پی ریزی شده است. در روش Super FUE تلاش شده است تا معایب کاشت مو به روش FIT حتی المقدور برطرف شود. روش Super FUE از روش های کم خطر کاشت مو است که به دلیل نداشتن عوارض قابل توجه امروزه به شکل گسترده مورد استقبال قرار گرفته است.

از ویژگی های روش Super FUE  آن است که از اسکن کامپیوتری برای یافتن فولیکول‌ های مقاوم  استفاده شده و خطای جراحی در این روش به حداقل ممکن کاهش پیدا می کند. همچنین زمان جراحی و پیوند مو در این روش به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است.

روش DHI

روش DHI یکی از روش‌های جدید کاشت مو است که شباهت زیادی به کاشت مو با روش FUE دارد. در این روش تقریباً استخراج و کاشت فولیکول های خارج شد مو به  صورت همزمان انجام می شود.

روش DHI این مزیت  را نسبت به روش های دیگر کاشت مو دارد که فاصله زمانی بین خارج کردن فولیکول مو و انتقال به محل جدید برای کاشت به حداقل ممکن کاهش پیدا می ‌کند که این امر باعث بالا رفتن ماندگاری موهای کاشته شده می گردد.  همچنین در این روش برای کاشت مو نیاز به تیغ جراحی وجود ندارد و فرایند کاشت مو در یک جلسه درمانی انجام می شود.

روش SUT

روش SUT یکی ا ز جدیدترین و بهترین روش های کاشت مو است در این روش می توان با استفاده از دستگاه های اتوماتیک مخصوص پیوند مو 14000فولیکول  یا تار مو از بانک مو استخراج کرده و به  نقاط مورد نظر  برای کاشت منتقل نمود. از ویژگی های منحصر به فرد کاشت مو به روش SUT عدم وجود خونریزی و بیهوشی و زمان کوتاه فرایند کاشت مو است که باعث اقبال عمومی نسبت به این روش برای کاشت مو می گردد.

بهترین روش کاشت مو چیست؟

انتخاب بهترین روش کاشت مو برای افراد بستگی به عوامل مختلفی از جمله : میزان طاسی سر، ژنتیک، میزان مو در نقاط دیگر، محل طاسی سر و برخی عوامل دیگر دارد. بنابراین حتما توصیه می کنیم با کارشناسان کلینیک نوین ایرانا برای دریافت مشاوره رایگان کاشت مو تماس گرفته تا با استفاده از دانش فنی آن ها بتوانید بهترین روش ممکن برای کاشت مو را پیدا کنید.

مطالب مرتبط

امتیازدهی

از امتیاز شما متشکریم!

اشتراک گذاری

دیدگاه ها